De in Paramaribo geboren Henk R., ook bekend als de ‘Zwarte Cobra’, is dinsdag weer vrijgesproken van een dubbele moord in Antwerpen bijna 32 jaar geleden. Dat heeft het Gerechtshof Amsterdam geoordeeld.
De zaak draait om de moord op de Griekse drugshandelaar en diamantair Henie Shamel (55) en zijn vriendin Anne de Witte (44). Het tweetal werd op 9 mei 1993 kort na middernacht onder vuur genomen in hun geparkeerde auto in Antwerpen. Ze overleden enkele dagen later aan hun verwondingen.
Het Openbaar Ministerie (OM) sprak destijds van een schokkende moord en eiste 22 jaar cel tegen R. voor zijn rol als opdrachtgever. Het proces liet jarenlang op zich wachten. De ‘Zwarte Cobra’ zat in de Verenigde Staten vast vanwege de voorbereiding van xtc-smokkel naar dat land.
De rechtbank van Amsterdam sprak R. in 2023 uiteindelijk vrij in de moordzaak. Volgens de rechter waren er wel aanwijzingen voor zijn betrokkenheid bij de moorden, maar was dat onvoldoende voor een veroordeling.
Justitie was het daar niet mee eens en ging in hoger beroep. Het OM eiste opnieuw 22 jaar cel.
Maar het Hof oordeelde dinsdag in lijn met de rechtbank dat er “weinig solide” bewijs was. Het aangeleverde bewijs kwam grotendeels van vier getuigen. Maar volgens het Hof waren hun verklaringen gebaseerd op vermoedens en geruchten.
“De conclusie is dat u moet worden vrijgesproken”, stelde de voorzitter van het Hof vast.
Het motief voor de moord was volgens justitie een mislukt hasjtransport. Shamel hield R. volgens justitie verantwoordelijk voor de inbeslagname van een transport van 1.300 kilo hasj. De Griekse drugshandelaar wilde daar geld voor zien.
Volgens het OM liep het conflict zo hoog op dat R. het goedkoper vond Shamel te doden dan hem af te betalen. R. heeft altijd ontkend dat hij iets met de moord te maken had.