Braziliaanse koffie-exporteurs zien de wereldwijde tarieven van de Amerikaanse president Donald Trump als een kans om meer Robusta-bonen naar de Verenigde Staten te exporteren, nadat internationale rivalen te maken kregen met nog hogere tarieven.
Trumps tarieven heffen een heffing van 10% op import uit Brazilië, terwijl Vietnam en Indonesië – ’s werelds eerste en derde grootste Robusta-producenten – respectievelijk te maken kregen met tarieven van 46% en 32%.
Er zouden kansen kunnen ontstaan voor Braziliaanse exporteurs als de Amerikaanse koffie-industrie er niet in slaagt om het graan – waarvan de Verenigde Staten niet veel produceren – op een lijst met vrijstellingen voor invoerrechten te krijgen, en als Vietnam er niet in slaagt om zijn eigen heffing terug te draaien in aparte onderhandelingen, aldus de Braziliaanse Raad van Koffie-exporteurs (Cecafe) maandag.
“Er zijn kansen, maar het scenario is er meer een van zorg dan van winst”, zei Marcos Matos, algemeen directeur van Cecafe, in een interview.
De Verenigde Staten was in 2024 de grootste afnemer van Braziliaanse koffie, met aankopen van 8,13 miljoen zakken van 60 kilo, aldus Cecafe, goed voor een aandeel van 16% van de totale Braziliaanse koffie-export.