Met de kamerbrede goedkeuring door het parlement van de Partnerschapsovereenkomst tussen Suriname en de Afreximbank (African Export-Importbank) ontstaan er nieuwe mogelijkheden voor het bedrijfsleven, met name de kleine-en middelgrote ondernemingen (KMO) om aan investeringskapitaal te komen.
Toegang tot investeringskapitaal is voor Surinaamse bedrijven een dringende noodzaak om te kunnen profiteren van de te verwachten groei en toename van economische bedrijvigheden in het land in verband met de ontwikkelingen in de olie- en gasindustrie. De Nationale Assemblee heeft dinsdagmiddag met algemene (36) stemmen, goedkeuring gegeven aan de Partnerschapsovereenkomst tussen Suriname en de Afreximbank.
Hoewel de oppositie (NDP, BEP en NPS) enkele wet-technische kanttekeningen had op de partnerschapsovereenkomst, heeft het gelet op het belang en de voordelen ervan voor het bedrijfsleven en het land, toch zijn zegen eraan gegeven. Over de wet-technische kanttekeningen zegt de oppositie dat deze door het nieuw aan te treden parlement altijd nog geadresseerd kunnen worden.
Ontwikkelingsbank
De Afreximbank is een van de weinige banken in de wereld die nog bereid is kapitaal te verstrekken aan de olie en gassector. Financiën-minister Stanley Raghoebarsing, die de wet in het parlement verdedigde, zei eerder tijdens de debatten dat van de financiële wereld bekend is dat er onvoldoende kapitaal beschikbaar is om te voldoen aan de vraag naar kapitaal om op de te verwachten groei in verband met oil & gas te kunnen inspelen. Om lokale bedrijven in staat te stellen daarop te kunnen inspelen is toegang tot kapitaal een “must”.
Deze partnerschapsovereenkomst met Afreximbank werd op 1 september 2022 aangekondigd tijdens het handels- en investeringsforum tussen Afrika en het Caribisch gebied in Bridgetown, Barbados. Suriname heeft op diezelfde datum deze overeenkomst getekend.
De Caricom-lidstaten en de Afreximbank zijn deze partnerschapsovereenkomst aangegeven om de bevordering en financiering van de Zuid-Zuid handel tussen Afrikaanse landen en de Caribische gemeenschap mogelijk te maken. De partnerschapsovereenkomst schept een kader voor samenwerking voor Afrikaanse overheden en particuliere bedrijven op het gebied van financiële ondersteuning en versterking van de handels- en investeringsbanden tussen de Afrikaase en de Caribische regio’s.
USD 1,5 miljard
De Afrexinbank heeft voor de lidstaten van de Caricom een bedrag van US$ 1,5 miljard beschikbaar voor investeringen en handel met Afrika. Nadat alle Caricom-lidstaten de overeenkomst hebben geratificeerd zal dit bedrag verdubbeld worden.
De Afruimband is geen commerciële bank, maar een multilaterale ontwikkelingsbank. Ze zal samenwerken met lokale banken. In dit geval zullen de lokale banken als intermediair optreden van de Afreximbank. Dat wil zeggen dat de lokale banken financiële middelen kunnen verkrijgen die zij op hun beurt in kleinere bedragen aan lokale bedrijven kunnen verstrekken.
Andere voordelen van de partnerschapsovereenkomst met de Afreximbvank zijn onder meer meer beschikbaarheid van liquide middelen en de toegang tot vreemde valuta. Dit kan de valuaschaartse helpen verminderen, alsook bij betalingen en het bevorderen van internationale handel.
De Afreximbank kan optreden als een garantsteller voor leningen en projecten waardoor lokale banken minder risico lopen.
Met name aan KMO’s, die nu moeilijk leningen kunnen krijgen, kan de bank in deze een rol vervullen. Het minimale leenbedrag van de Afreximbank is USD 5 miljoen. Dit bedrag kan via lokale banken in kleinere leenbedragen worden verstrekt aan Surinaamse bedrijven.