Guyana’s olie rijkdommen geplunderd

Glenn Lall, een bekende radio-commentator van Kaieteur Radio in Guyana, heeft scherpe kritiek geuit op de regering en de rol van ExxonMobil in het land. Volgens Lall heeft ExxonMobil in slechts vijf jaar tijd meer dan 10 miljard dollar uit Guyana gehaald, terwijl de regering nauwelijks actie onderneemt om de belangen van het land te beschermen.

Lall wees erop dat de regering onder leiding van president Irfaan Ali meer aandacht besteedt aan een belastingkwestie van 50 miljoen dollar van een lokale familie, dan aan de miljarden die ExxonMobil uit het land haalt.

 “Een familie die 50 miljoen dollar aan belastingen zou moeten betalen, lijkt opeens het grootste probleem van de regering”. zei Lall.

Hij vroeg zich af waarom de regering niet harder optreedt tegen ExxonMobil, dat volgens hem vrij spel heeft om Guyana’s olierijkdommen te exploiteren zonder voldoende transparantie.

De commentator benadrukte dat buitenlandse bedrijven, zoals ExxonMobil, de natuurlijke hulpbronnen van Guyana uitbuiten zonder voldoende controle.

“Ze weigeren zelfs onze auditors toegang te geven tot hun gegevens om te verifiëren hoeveel olie ze daadwerkelijk oppompen”, aldus Lall. Dit terwijl de winsten voor Guyana worden geminimaliseerd door hoge kosten en belastingvoordelen voor het bedrijf.

Lall uitte ook frustratie over het gebrek aan actie van politieke partijen, waaronder de PPP (People’s Progressive Party) en de PNC (People’s National Congress). “Waarom besteedt de regering meer tijd aan het aanvallen van een lokale familie dan aan het verdedigen van de belangen van Guyana?”, vroeg hij zich af.

Hij riep de bevolking van Guyana op om wakker te worden en actie te eisen. “Als we nu niet handelen, schrijft iemand anders het einde van ons verhaal”, waarschuwde Lall. Hij benadrukte dat het nog niet te laat is om verandering te eisen en ervoor te zorgen dat de rijkdommen van Guyana ten goede komen aan alle burgers, in plaats van aan buitenlandse bedrijven.

Lall sloot af met een krachtige boodschap: “De pen is nog steeds in onze handen, maar we moeten nu handelen. Anders zal het einde van Guyana’s verhaal er een zijn van uitbuiting en verlies, en dat is niet wat we willen.”

error: Kopiëren mag niet!