“Na mijn eigen ding te doen dacht ik dat ik toch uit zou komen met mijn centjes, maar uiteindelijk merk ik dat het helemaal niet werkt”, zegt een zogenoemde kleine onderneemster die meedoet met de verkoop in het centrum van Paramaribo in gesprek met Dagblad Suriname.
Zij geeft aan dat zij ook veel meer uitgeeft dan dat zij maakt. “Kijk, ik rij dagelijks de stad in van Para uit om alleen mijn zelfgemaakte goederen te verkopen. En dan heb je niet dagelijks sprake van een vlotte verkoop. Ik begrijp de situatie volkomen of laat ik zeggen, de situatie waarin velen verkeren. Geld is er niet en als er is ga je dat aan belangrijke dingen moeten besteden. En dat doe ik ook, maar hoe ga je dan verder als er niet genoeg binnen komt? Ik ga dus een andere bij hossel zoeken of ik ga dan weer moeten werken voor iemand en mijn hossel doen, maar gaat dat genoeg zijn vergeleken met de prijzen in de winkel?” vraagt de vrouw zich af.
De kleine onderneemster heeft twee kinderen die zij pas in de avond weer ziet, door de dag heen zijn zij bij de oppas. “Het gaat voor mij en mijn kinderen heel zwaar zijn, ze gaan mijn aandacht nu helemaal niet meer krijgen. Dus ik ga als moeder nu moeten kijken wat belangrijk is: eten op tafel zetten of de kinderen de nodige aandacht geven. Dit is een hele grote uitdaging”, benadrukt de vrouw.
“Dagelijks meedoen met de hossel lijkt voor velen alsof er dan meer inkomen is, maar dat is helemaal niet zo”, zegt een hosselaar.
“Ik roep mezelf hosselaar, omdat ik heel wat dingen tegelijk doe om aan geld te komen, dus ik ben op de hossel. Vele hebben ook een ander beeld van een hosselaar, maar ik laat me daar niet aan storen. Zolang ik op een eerlijke manier aan mijn centjes kom weet ik dat ik goed bezig ben. Natuurlijk heb ik een gezin en ik maak mijn kinderen dagelijks duidelijk om hun best te doen, ik heb niet echt de gelegenheid gekregen naar school te gaan en doe mijn uiterste best om mijn kinderen het beste te geven en te laten genieten van de school. Het leven is momenteel niet makkelijk, maar als vader ga je het moeten proberen om het beste te maken. Ook al laten de prijzen het over het algemeen niet toe, maar je gaat je moeten inzetten. Ik maak wel duidelijk als iets niet mogelijk is, maar er komt een oplossing en mijn gezin begrijpt het en dat geeft mij dagelijks de kracht om door te gaan.”
TM